In English

Socialt ansvar i arbetslivet

Efter ett uttalat behov från företag och organisationer, kring ett konkret verktyg om hur man kan arbeta med socialt ansvar har vi tagit fram ett nytt initiaitv - Initiaitv Socialt ansvar i arbetslivet.

För att vara med i Socialt ansvar i arbetslivet väljer Ni på Er arbetsplats att anta minst tre av de tio utmaningarna. Ni kan också lägga till en egen utmaning. Kanske har vi missat något som vi borde ta tag i i framtiden? När Ni beslutat vilka utmaningar Ni vill arbeta med anmäler ni er organisation genom att fylla i och skicka in initiativets anmälningsblankett.

Några av personerna som arbetat fram initiativet har tagit fram tips på hur Ni kan arbeta med de olika utmaningarna. Tipsen finns samlade i ett dokument. Använd dokumentet som inspriation för hur Ni kan komma igång eller förenkla Ert arbete med respektive utmaning. 

Organisationer som medverkar i Initiativet är:

Activema AB
Communikare Kommunikationsbyrå
Prové Management
Vägen ut! Kooperativet

På bilden ser du Anna Ljunggren (Individuell Människohjälp Göteborg) och Malin Malmberg (Rädda barnen Region Väst) som presenterade initiativet på CSR Västsveriges konferens CSR Forum 3 den 13 oktober 2010. Både Anna och Malin har varit med och arbetat fram initiativet.